Події

Формування стійкої команди в умовах викликів: АЛЬЯНС.ГЛОБАЛ проводить тренінг з організаційного розвитку за сприяння UNAIDS

Alliance.Global
Автор Alliance.Global

З 20 по 23 червня частина команди ГО “АЛЬЯНС.ГЛОБАЛ” взяла участь у тимбілдингу, щоб дослідити свої сильні сторони, зрозуміти власні канали для поповнення ресурсу, ну і, звісно ж, поговорити про цінності нас як команди та спільноти.

Під час роботи ми звертали увагу на те, як ми взаємодіємо із самими собою, вчились слухати своє тіло, думки та емоції, досліджували нашу командну взаємодію та поринали у всесвіт взаємодії з великою спільнотою наших друзів, донорів та клієнтів.

Знання – це точно сила, саме тому ми дуже хочемо поділитись з вами інсайтами, техніками та думками, котрі ми здобули разом на тренінгу, адже “sharing is caring”!

Почнемо з цікавої вправи, котра має назву “Умовно поведінкова матриця”. Якщо коротко – це про те, які ролі ми займаємо в командній взаємодії і які дії нам більш притаманні. Ось вам основні 4 типи людей в команді:

  • Контролери – для цих людей важлива чіткість, послідовність і контроль за процесами, вони лідери у своїй сфері.
  • Підтримуючі – для цих людей важлива турбота та опіка над станом своїх колег. Це ті люди, котрі принесуть в кабінет букет квітів, замовлять піцу чи організують тимбілдинг.
  • Аналізатори – найкраще розуміють поточний стан справ, вони справжні дослідники та раціоналізатори водночас. Вони володіють великою кількістю інформації й орієнтовані на результат.
  • Двигуни – креативне ядро команди. Це ті люди, котрі генерують ідеї, новітні рішення та підходи та пропонують незвичні шляхи вирішення зовсім звичайних викликів.

Перейдемо до особистісного контексту, адже злагоджена робота в команді починається зі злагодженої взаємодії із самим собою. На тренінгу ми згадували вправу “Екстремальна валіза”. Це – про речі, аромати, рухи, музику, тексти – все. що приносить радість, задоволення, спокій та зосередження. Радимо і вам на хвилину зупинитись і записати собі перелік таких речей, щоб знати, що саме може вас стабілізувати у скрутну хвилину.

Не можемо оминути й модель ресурсних каналів BASICPH – це модель, а радше техніка, котра допомагає нам зрозуміти власні джерела ресурсу і поповнення життєвих сил і наснаження. Кожна з літер абревіатури позначає певне джерело “канал”, котрий ми можемо використовувати в різних ситуаціях:

  • Belief – філософія життя, вірування, цінності.
  • Affect – виявлення почуттів та емоцій, їх ідентифікація.
  • Social – приналежність, родина, друзі.
  • Imagination – уява, фантазії та мрії, гумор, творчість.
  • Cognition – планування, пріоритезування, навчання, знання та інформація.
  • Physiology – практична діяльність, сон, їжа, секс.

Розуміючи свої ресурсні канали кожен з нас може навчитись якісно виходити зі стресових та кризових ситуацій.

За ці 4 дні ми точно поринули в простір досліджень різних частин свого “я”, його усвідомлення та прийняття, що підсилило нас у роботі як команду!

Alliance.Global висловлює вдячність Надзвичайному фонду Об’єднаної програми ООН з ВІЛ/СНІДу в Україні (UNAIDS Ukraine) за фінансову підтримку цього заходу та багатьох інших активностей, які направлені на покращення рівня життя і здоров’я ЧСЧ/ЛГБТІК+ людей, які опинилися у складних життєвих обставинах у зв’язку з війною та співробітників нашої організації

Про автора

Alliance.Global

Alliance.Global